Eudr
Mis on Euroopa Liidu metsade raadamisvastane määrus (EUDR)?
Euroopa Liidu metsade raadamisvastase määruse eesmärk on pidurdada kliimamuutusi ja elurikkuse vähenemist ning kohustab ettevõtteid tagama, et ELis müüdavad tooted pole põhjustanud raadamist ega metsade seisundi halvenemist.
Raadamine on metsade hävitamine, et kasutada maad muuks otstarbeks. Metsa degradeerumine on pikem protsess, mis on seotud metsavarude mittesäästva kasutamisega ning mille tõttu halveneb metsade seisund ja väheneb metsade elujõulisus (sh taastoota näiteks puitu ja/või bioloogilist mitmekesisust).
Määrus on oluline pöördepunkt ülemaailmses võitluses metsade hävimise vastu, mis hakkab kehtima 30. detsembrist 2024.
Miks valdia meid
Meie eelised
Olgu tegemist EUDRi, REDII või mõne muu määrusega – arusaamine ja tõlgendamine ning nende kasutamine on meie igapäevase töö osa.
Kui määruse tõlgendamisel hätta jääte, võtke meiega ühendust – proovime abiks olla.
Meie teenuseportfell sisaldab erinevaid sertifitseerimisskeeme, mis püüdlevad vastavust EUDRi nõuetele. Pakume EUDRile ja erinevatele sertifitseerimisskeemidele suunatud infoseminare, et tõsta teadlikkust.
Millised tooted on hõlmatud?
EUDR hõlmab erinevaid tooteid, nagu kohv, kakao, puit, soja, palmiõli ja loomakasvatus (k.a neid sisaldavad, nendega söödetud või neist valmistatud tooted). Täpne loetelu koos ELi kombineeritud nimestiku (KN) tootekoodidega on leitav määruse esimeses lisas (I lisa).
Tooteid, mida ei ole määruse I lisa nimekirjas, loetakse määrusest vabastatuks. Samuti ei kehti määrus kaupadele ja toodetele (v.a puittooted, millele rakenduvad EUTRi nõuded), mida kasutatakse pakkematerjalina* ning mis on valmistatud:
- enne määruse jõustumist;
- täielikult materjalist, mille elutsükkel on lõppenud ja mis oleks muidu jäätmena ära visatud.
* osaliselt määrusest vabastatud
Kuidas tõendada EUDRi nõuete täitmist?
Ettevõtjad ja kauplejad, kes soovivad kõnealuseid tooteid ja kaupu ELi turule tuua või eksportida, peavad rakendama kohustuslikke hoolsuskohustuse nõudeid tagamaks, et need on raadamisvabad ja toodetud tootjamaa seadusandluse alusel.
EUDRi mõistes tähendab raadamisvaba, et saadused ja tooted ei ole hangitud aladelt, kus on toimunud metsade raadamine peale 31. detsembrit 2020.
Peale selle tuleb puittoodete ja/või puitu sisaldavate toodete puhul tagada, et nende valmistamiseks kasutatud puit on peale 31. detsembrit 2020 varutud metsast viisil, mis ei põhjusta metsa degradeerumist.
Hoolsuskohustus hõlmab järgmisi etappe:
- teabe, andmete ja dokumentide kogumine;
- riskihindamine;
- riskivähendamisemeetmete väljatöötamine ja juurutamine.
Ettevõtjad peavad oma erinevate tarneahelate kohta koguma infot, hindama seal esineda võivaid riske ning võtma kasutusele vajalikke maandamismeetmeid välistamaks mittevastavate kaupade ja toodete hankimist ja turule sattumist.
Jätkusuutlikkuse sertifitseerimissüsteemid – üks viis nõuete täitmiseks?
EUDRi määrus kirjeldab ja tunnustab erinevate metsandus- ja põllumajandussektoris kasutatavate sertifitseerimisskeemide või muude kolmanda osapoole kontrollitud kavade kasutamist kui riskihindamise head tava ja ühte võimalust. Samas ei asenda need ettevõtja vastutust hoolsuskohustuse täitmise eest.
Kuidas saame Teid EUDRi mõistes aidata?
Sertifitseerimisasutusena puutume iga päev kokku EUDRi nõuetega, mis on erinevate sertifitseerimisskeemide osa. Meie audiitorid osalevad seotud
töögruppides ja koolitustel, mis hoiavad meid kursis viimaste muudatuste ning tõlgendustega ja turul toimuvate trendidega.
Kui määrus Teile rakendub (või kui Te ei ole selles kindel) ja soovite aru saada, millised võivad olla lahendused EUDRi nõuete täitmiseks, siis võtke meiega ühendust – proovime Teile abiks olla.
Pange meie teadmised enda kasuks tööle!
Dokumendid
Sertifitseerimistingimused
Koolitused
- EUDR koolitus
- PEFC EUDR mooduli koolitus
- FSC® EUDR mooduli koolitus